Nowelizacja Ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy – zmiany w przepisach od lipca 2024
11 czerwca 2024 r. została znowelizowana Ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa, a także kilka innych ustaw odnoszących się do cudzoziemców przebywających w Polsce. Zapoznaj się ze zmianami!
Najważniejszą dla cudzoziemca przebywającego i pracującego w Polsce zmianą, którą wprowadza nowelizacja ustawy jest przedłużenie do 30 września 2025 r.:
✔️ Okresu legalnego pobytu w Polsce obywateli Ukrainy, którzy przybyli na jej terytorium w związku z działaniami wojennymi w Ukrainie.
✔️ Okresu legalnego pobytu obywatela Ukrainy w Polsce na podstawie wizy Schengen wydanej przez polski organ lub organ innego państwa obszaru Schengen, a także dokumentów określonych w rozporządzeniu Rady (WE) nr 1030/2002.
✔️ Okresu ważności wydanych lub udzielonych obywatelom Ukrainy:
- wiz krajowych,
- zezwoleń na pobyt czasowy,
- kart pobytu,
- polskich dokumentów tożsamości cudzoziemca,
- dokumentów tzw. „zgoda na pobyt tolerowany”.
✔️ Terminu opuszczenia przez obywatela Ukrainy terytorium RP.
Dodatkowo nowelizacja:
❗ Przywraca zasadę, że tożsamość cudzoziemca należy potwierdzić wyłącznie w oparciu o ważny dokument podróży przy nadawaniu numeru PESEL.
❗ Nakłada na obywateli Ukrainy obowiązek potwierdzenia swojej tożsamości w dowolnym organie gminy w terminie 60 dni od daty wydania dokumentu podróży, jeśli ich numer PESEL został nadany w oparciu o inny dokument niż dokument podróży.
Zmianie ulega także termin składania wniosku o nadanie numeru PESEL ze statusem UKR z 30 dni od przybycia na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na „niezwłocznie po przybyciu”. Pracodawca ma 7 dni na przesłanie powiadomienia o zatrudnieniowi obywatela Ukrainy, a nie 14 jak było do tej pory. Z kolei pracownik ma obowiązek powiadomić pracodawcę o doręczeniu mu decyzji o udzieleniu zezwolenia na pobyt czasowy i pracę.
Zmiany obowiązują od 01. 07. 2024 r.
Źródło: