Zatrudnianie oraz legalizacja pobytu i pracy cudzoziemców – ważne zmiany
Zatrudnianie oraz legalizacja pobytu i pracy cudzoziemców wiążą się z wieloma urzędowymi procesami, które często ulegają zmianie. Nie inaczej było w 2022 r., dlatego zebraliśmy dla Was wszystkie najważniejsze informacje.
Legalizacja pobytu i pracy cudzoziemców – najważniejsze zmiany
Zezwolenie na pobyt czasowy – od 9 lipca 2022 r.
Obowiązuje łatwiejsza procedura uzyskania zezwolenia na pobyt czasowy dla obywateli Białorusi przebywających w Polsce na podstawie tzw. wiz humanitarnych. Możliwość uproszczonej legalizacji pobytu to forma wsparcia dla społeczeństwa białoruskiego, które od sierpnia 2020 r. doświadcza w swoim kraju represji.
Zmiana opłat od 12 lipca 2022 r.
Wzrosła wysokość opłaty za złożenie oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi do 100 zł. To kolejna ważna zmiana określająca, jak wygląda legalizacja pobytu i pracy cudzoziemców, której warto być świadomym.
Powiadomienie o powierzeniu pracy cudzoziemcowi – od 15 lipca 2022 r.
W powiadomieniu o powierzeniu pracy cudzoziemcowi należy dodatkowo wskazać:
- miesięczną lub godzinową stawkę wynagrodzenia,
- wymiar czasu pracy lub liczbę godzin pracy w tygodniu lub w miesiącu.
Praca nie będzie mogła zostać powierzona w wymiarze / wynagrodzeniu niższym niż wskazany w powiadomieniu. ZUS będzie dodatkowo udostępniać dane o objęciu ubezpieczeniami społecznymi obywateli Ukrainy Głównemu Urzędowi Statystycznemu.
Elektroniczny dokument – od 23 lipca 2022 r.
Elektroniczny dokument Diia.pl, będący w posiadaniu obywatela Ukrainy, którego pobyt na terytorium Polski jest uznawany za legalny na podstawie ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa, spełnia rolę dokumentu potwierdzającego jego legalny pobyt na terytorium Polski i służącego, wraz z ważnym dokumentem podróży (np. paszportem), do przemieszczania się w ramach Unii Europejskiej przez 90 dni w ciągu każdego 180-dniowego okresu, a także przekraczania jej granic zewnętrznych. To pierwsze w Unii Europejskiej w pełni cyfrowe pozwolenie na pobyt.
Wydanie lub wymiana dokumentów – od 29 lipca 2022 r.
29 lipca br. weszło w życie rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 26 lipca 2022 r. w sprawie opłat pobieranych w Rzeczypospolitej Polskiej od cudzoziemców za wydanie i wymianę dokumentów, które mogą być wydane cudzoziemcom oraz trybu ich uiszczania (Dz. U. poz. 1583).
Obecnie stawka opłaty za wydanie lub wymianę dokumentu wynosi w przypadku:
- karty pobytu (w tym karty pobytu wydawanej z urzędu bezpośrednio po udzieleniu zezwolenia na pobyt czasowy, zezwolenia na pobyt stały, zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego Unii Europejskiej) – 100 zł
- polskiego dokumentu podróży dla cudzoziemca – 350 zł
- polskiego dokumentu tożsamości cudzoziemca – 100 zł
- dokumentu „zgoda na pobyt tolerowany” – 100 zł
Stawka opłaty za wymianę dokumentu w przypadku jego utraty lub zniszczenia z winy cudzoziemca obecnie wynosi:
- karty pobytu – 200 zł
- polskiego dokumentu podróży dla cudzoziemca – 700 zł
- polskiego dokumentu tożsamości cudzoziemca – 200 zł
- dokumentu „zgoda na pobyt tolerowany” – 200 zł
Obecnie stawka opłaty za wymianę dokumentu w przypadku kolejnej jego utraty lub zniszczenia z winy cudzoziemca wynosi:
- karty pobytu – 300 zł
- polskiego dokumentu podróży dla cudzoziemca – 1050 zł
- polskiego dokumentu tożsamości cudzoziemca – 300 zł
- dokumentu „zgoda na pobyt tolerowany” – 300 zł
Nie uległa zmianie względem dotychczasowego stanu prawnego wysokość opłaty za wydanie tymczasowego polskiego dokumentu podróży dla cudzoziemca i wynosi 50 zł. W dalszym ciągu opłaty uiszcza się w kasie organu wydającego dokument albo na jego rachunek bankowy.