;

Moja praca w Poznaniu – prelekcja Tetiany Hrytsyk

23 maja uczestniczyliśmy w wydarzeniu szkoleniowym dla obywateli i obywatelek Ukrainy pt. „Moja firma i praca w Poznaniu” zorganizowanym przez Miasto Poznań i partnerów, w tym Poznań Biznes Partner. Naszą firmę reprezentowała Tetiana Hrytsyk – koordynatorka rozwoju rekrutacji zagranicznych i jednocześnie koordynatorka Centrum Pomocy Ukrainie – która przez cały dzień prowadziła konsultacje w strefie doradczej, przedstawiała aktualne oferty pracy oraz pomagała paniom z Ukrainy w opracowaniu CV.

Tetiana wystąpiła również z prelekcją w bloku „Moja praca w Poznaniu”, podczas której opowiedziała swoją historię poszukiwania i podjęcia pracy w Polsce. Wystąpienie Tetiany dostępne jest w języku ukraińskim na oficjalnym kanale Miasta Poznania: ZOBACZ NAGRANIE, a poniżej przedstawiamy wersję w języku polskim. Poznajcie bliżej Tetianę – jej historię, doświadczenie oraz przemyślenia dotyczące Polski i Polaków.

Jak trafiłam do Polski

Jestem Tetiana Hrytsyk, pochodzę z Ukrainy. Mieszkam i pracuję w Poznaniu od 6 lat. Rozwijam się zawodowo w firmie Job Impulse, obecnie na stanowisku koordynatora ds. rekrutacji. Na co dzień wspieram oddziały oraz centralę firmy w rekrutacji i zatrudnianiu pracowników z zagranicy, w tym osób z Ukrainy.

Moja historia poszukiwania pracy w Polsce zaczęła się w 2015 r., gdy pracowałam w wydawnictwie czasopism stomatologicznych. Koordynowałam wówczas wydanie 6 czasopism stomatologicznych, współpracowałam z tłumaczami, redaktorami, grafikami. W tych czasach stawiałam pierwsze kroki w rekrutacji i HR. Jesienią 2015 roku zrobiłam kurs HR i rekrutacji, a po jego ukończeniu zaczęłam myśleć o zmianie pracy. Z ciekawości postanowiłam zajrzeć na polskie portale z ogłoszeniami o pracę. Okazało się, że polscy pracodawcy są otwarci na zatrudnianie osób komunikujących się w języku ukraińskim, znalazłam dość dużo ofert pracy w rekrutacji czy call center. Pomyślałam, że zaryzykuję i przygotuję CV w języku polskim.

Do napisania CV podchodziłam z dużą starannością. Rozumiałam, że CV będzie moją wizytówką i od tego dokumentu zależy, czy dostanę się na rozmowę rekrutacyjną. Krok po kroku opisałam doświadczenie zawodowe, dodatkowe umiejętności, przygotowałam również list motywacyjny. CV w języku ukraińskim omówiłam z bardziej doświadczonym rekruterem, a następnie przetłumaczyłam dokument na język polski. Całość w języku polskim skonsultowałam z koleżanką, której znajomość polskiego była bardziej zaawansowana niż moja – nigdy nie uczyłam się polskiego, ale w związku z tym, że urodziłam się i wychowywałam na zachodzie Ukrainy, blisko granicy z Polską, miałam styczność z tym językiem m.in. dzięki polskiej telewizji. Bardzo chciałam zadbać o poprawność gramatyczną, żeby pokazać znajomość języka. Na etapie przygotowania CV zrozumiałam, że przygotowanie się na zmianę pracy to też praca i wcale nie taka łatwa.

Na przełomie 2015-2016 aplikowałam na kilka ofert na stanowisko konsultanta ds. rekrutacji i już w styczniu zostałam zaproszona na pierwszą rozmowę rekrutacyjną online do Job Impulse, czyli firmy, w której obecnie pracuję. Bardzo rzetelnie przygotowywałam się do rozmowy, myślałam o tym, jakie pytania może zadać rekruter, szukałam informacji oraz opinii o firmie. Przygotowanie do rozmowy przyniosło efekty – przeszłam do kolejnego etapu rekrutacji, z czego bardzo się ucieszyłam. Przede mną były jeszcze 2 rozmowy rekrutacyjne, z bezpośrednią przełożoną oraz prezesem zarządu. Finalnie otrzymałam ofertę pracy. Bardzo się cieszyłam, a jednocześnie martwiłam, przede mną było jeszcze tyle rzeczy do zrobienia. Przygotowania do wyjazdu zajęły mi około 2 miesiące.

Jak wyglądały moje początki w Polsce

Przyjechałam do Poznania na początku kwietnia 2016 roku. Ciepła, pogodna wiosna sprzyjała temu, bym mogła poznać miasto. Dużo spacerowałam, zwiedzałam, miasto bardzo mi się podobało, czułam się tu dobrze. Ale początki w pracy wcale nie były łatwe. Wydawało mi się, że znam komunikatywnie język polski, natomiast w praktyce okazało się, że tak nie jest. Gdy rozmawiałam z kolegami i koleżankami w pracy, widziałam, że nie do końca rozumieją, co chcę im powiedzieć. Miałam jednak szczęście, że mogłam się uczyć polskiego w naturalnym środowisku – wsłuchiwałam się w język, prosiłam koleżankę, żeby mnie poprawiała, gdy coś mówię niepoprawnie, dużo czytałam po polsku. Po około roku pobytu w Polsce czułam się w miarę komfortowo z językiem, mogłam się swobodnie wypowiadać na konkretne tematy.

Jak przebiegała moja kariera w Polsce

W trakcie mojego pobytu i pracy w Polsce zdobywałam wiedzę z zakresu legalizacji cudzoziemców w Polsce, zarówno do celów zawodowych, jak i prywatnych. Dziś są istotne, wręcz rewolucyjne ułatwienia w zatrudnianiu i legalizacji osób z Ukrainy. Wtedy sytuacja wyglądała zupełnie inaczej.

Kilka razy zmieniała się nazwa mojego stanowiska pracy, zakres obowiązków, jednak nie zmieniałam pracodawcy, ponieważ praca w Job Impulse daje mi poczucie stabilności i bezpieczeństwa, co przez cały czas pobytu w Polsce jest dla mnie bardzo ważne.

Co mnie zaskoczyło w Polsce

Przede wszystkim musiałam się przyzwyczaić, że pracę zaczynamy pomiędzy 8.00 a 9.00, a nie o 10.00, tak jak pracowałam w Ukrainie. Na własnym przykładzie zrozumiałam, że w Polsce pracodawcy dają pracownikom większą swobodę w działaniach, bardziej ufają. Kolejna rzecz to planowanie – weekendów, urlopów, pracy, wszystkiego, musiałam się tego nauczyć. Tutaj ludzie bardzo sobie cenią możliwość odpoczynku, potrafią znaleźć czas dla siebie, dla rodziny, a później z nowymi siłami działać zawodowo. Otwartość – moi koledzy z pracy byli ciekawi Ukrainy, naszych zwyczajów. Chęć pomocy – gdy miałam coś nowego do zrobienia, zaczynałam jakiś projekt, zadania – zawsze słyszałam zapytanie: jak możemy ci pomóc? Porządek – bardziej uporządkowana przestrzeń publiczna, punktualność komunikacji miejskiej. Dotrzymywanie zasad – np. legalność zatrudnienia, wynajem mieszkania, jeśli umawiamy się na coś, podpisujemy konkretny dokument. Taki system bardzo mi odpowiada.

Co jeszcze mnie zdziwiło:

  • liczba osób, które dbają o zdrową dietę, jeżdżą na rowerze, biegają, ćwiczą, uprawiają nordic walking 
  • ojcowie opiekujący się dziećmi, rodziny spędzające czas ze sobą na świeżym powietrzu
  • to, że w Polsce urlop macierzyński trwa tylko rok – później dziecko idzie do żłobka lub rodzice mogą przebywać na urlopie rodzicielskim bezpłatnym
  • kobietom w ciąży wszędzie ustępuje się miejsca – w komunikacji, w kolejce w sklepie etc.
  • cisza w komunikacji miejskiej – rzadko kiedy ktoś głośno rozmawia przez telefon.

Co bym doradziła uchodźcom przybywającym do Polski

Mój przyjazd do Polski był zaplanowany i dobrowolny, postanowiłam tutaj rozwijać się zawodowo, budować swoją przyszłość. Co mogę doradzić osobom uciekającym przed wojną:

  • dajcie sobie szansę i czas – na adaptację lub integrację w nowym miejscu
  • uczcie się języka – znajomość języka daje nie tylko możliwość porozumiewania się, ale też komfort psychiczny, większe szanse na rynku pracy
  • pogłębiajcie wiedzę – o kraju, o kulturze
  • z szacunkiem traktujcie panujące zasady, przestrzegajcie zasad – obecnie są rewolucyjne ułatwienia w założeniu działalności gospodarczej przez osoby z Ukrainy, w podjęciu pracy, legalizacji, co daje duże możliwości. Żłobki, przedszkola, szkoły są otwarte dla ukraińskich dzieci, co pozwala kontynuować edukację. Placówki medyczne przyjmują uchodźców bez zbędnych formalności.

24 lutego obudziliśmy się w nowej rzeczywistości. Gdy zobaczyłam zaangażowanie Polski i Polaków w pomoc Ukrainie i Ukraińcom po wybuchu wojny byłam wzruszona. Zawsze będziemy wdzięczni za ogromne wsparcie i pomoc w tym niezwykle trudnym czasie. Doceniajmy to i pamiętajmy, kto wyciągnął do nas pomocną dłoń.

Każdy kryzys przynosi nowe możliwości. Życzę, żebyście z nich skorzystali, każdy na swój sposób.

Źródło zdjęć: Urząd Miasta Poznania, Wydział Działalności Gospodarczej i Rolnictwa/Oddział Wspierania Przedsiębiorczości


Мене звати Тетяна Грицик, я з України. Працюю і живу в Познані 6 років. Професійно розвиваюся в фірмі Job Impulse Polska як Координатор з рекрутингу. В своїй роботі допомагаю регіональним і центральному офісу рекрутувати і працевлаштовувати іноземців. Моя історія пошуку роботи в Польщі почалася в 2015 р., в той час я працювала в видавництві стоматологічних журналів. Тоді ж робила перші кроки в рекрутингу, і вирішила здобути додаткові знання в цій сфері. Закінчивши курс Рекрутингу і управління персоналом, почала думати про зміну роботи, з цікавості переглядала польські сайти з оголошеннями про роботу. Виявилося, що польські працедавці відкриті на працевлаштування людей зі знанням української. Я знайшла досить багато вакансій в рекрутингу чи кол-центр. Тоді й подумала, що ризикну і спробую знайти роботу в Польщі. Мою історію українською можна послухати тут:

Polecane artykuły