;

Pracownicy z Ukrainy a rynek pracy tymczasowej 

Na co pracownicy z Ukrainy zwracają największą uwagę, wybierając oferty pracy? Jak Ukraińcy i Ukrainki odnajdują się u polskich pracodawców? Odpowiedzi na te pytania można znaleźć w „Badaniu satysfakcji pracownika tymczasowego 2023” przeprowadzonego przez Job Impulse, członka Polskiego Forum HR. Firma od kilkunastu lat, cyklicznie przeprowadza ankietę wśród pracowników tymczasowych.  

Badanie satysfakcji pracownika tymczasowego 2023 – wnioski

99% pracowników z Ukrainy poleciłoby Job Impulse bliskim i znajomym, zaś 93% ankietowanych poleciłoby im obecne miejsce pracy. Ponad 61% osób, które wzięły udział w ankiecie, to kobiety. Wiele z nich zatrudnionych jest na stanowiskach, które dotychczas uznawane były za męskie np. pracownik magazynu czy operator maszyn. Ta zmiana ma związek z wydarzeniami w ostatnim roku i faktem, iż wśród pracowników z Ukrainy to kobiety obecnie stanowią większość.  

Wyniki badania wskazują, że pracownicy z Ukrainy wysoko oceniają współpracę z Job Impulse i polecają ją swoim bliskim i znajomy. Z kolei sami również polegają na opinii innych (51%) – ten czynnik, obok wysokości wynagrodzenia (83%) czy lokalizacji miejsca pracy (53%), jest jednym z kluczowych kryteriów wyboru oferty pracy. 

Badanie satysfakcji pracowników tymczasowych przeprowadzamy cyklicznie od ponad dekady i widzimy, jak ważna dla ankietowanych jest rzetelna agencja zatrudnienia, ale też stabilny, godny zaufania pracodawca. Widzimy też, że z każdym kolejnym rokiem oceny te coraz bardziej przekładają się na polecenia – mówi Łukasz Koszczoł, Prezes Job Impulse. W ostatnich dwóch latach przyglądamy się wnikliwie pracownikom z Ukrainy, gdyż to oni stanowią obecnie znaczny procent osób poszukujących pracy. Ich zdanie na temat Job Impulse oraz bezpośrednich pracodawców jest dla nas niezwykle ważne i bardzo nas cieszy fakt, iż 99% ankietowanych poleciłoby współpracę z nami – dodaje.  

Jak pracownicy z Ukrainy i innych krajów oceniają pracodawców?

Ankietowani chętnie poleciliby swoje obecne miejsce pracy (93%), a także wysoko oceniają atmosferę (4,5/5) oraz relacje z bezpośrednim przełożonym (4,6/5). To już zasługa udanej współpracy z klientami Job Impulse. Jedną z firm, która została bardzo pozytywnie oceniona jest podwarszawska firma CTDI, która zajmuje się serwisem zaawansowanych technologicznie urządzeń elektronicznych, m.in. telefonów komórkowych i laptopów. 

W naszej firmie dbamy o każdego pracownika, zapewniamy dobrą atmosferę pracy, godne warunki zatrudnienia i szanse na rozwój zawodowy. Organizujemy szkolenia na każdym stanowisku pracy. Przygotowujemy komunikaty wewnętrzne w trzech językach: polskim, ukraińskim i angielskim. Jest to bardzo ważne, ponieważ pomaga osobom, dla których polski nie jest językiem ojczystym, zrozumieć informacje dotyczące firmy i pracy. Dodatkowo, poprzez eventy i konkursy wewnętrzne promujemy zrównoważony tryb życia, np. wyzwanie „Be active”, czy cykliczne gry w siatkówkę, badmintona. Wierzymy, że nasze działania przyczyniają się do integracji, zwiększają zaangażowanie i motywację pracowników. Udowadniają tym samym, że CTDI dba o swoich pracowników i ich potrzeby – mówi Renata Pośpiech, Dyrektor ds. Personalnych firmy CTDI Poland Sp. z o.o

Niezmiennie ważne dla pracowników z Ukrainy jest dobra atmosfera pracy i działania sprzyjające integracji. Cenią sobie również inicjatywy, które pomagają osobom lepiej odnaleźć się nie tylko w firmie, ale w Polsce. Pracodawcy powinni więc dążyć do tworzenia przyjaznego środowiska pracy.  

Obok badania pracowników tymczasowych Job Impulse co roku przeprowadza także ankietę wśród swoich klientów. Tegoroczny wynik tego badania jest dla Job Impulse równie pozytywny – współpracę z firmą poleciłoby aż 99% klientów.  

Polecane artykuły