;

Agencje pracy tymczasowej – ułatwienie dla pracodawcy  

Nowelizacja Kodeksu Pracy wprowadziła zmiany, które stawiają przed pracodawcami wiele wyzwań. Dotyczą one m.in. kwestii zawierania umów i ich rozwiązywania. Ponadto w branży usługowej, logistycznej i sektorze produkcyjnym powszechnym utrudnieniem jest niewystarczająca liczba pracowników, zwłaszcza tych na kontraktach krótkoterminowych. Dlatego agencje pracy tymczasowej, takie jak Job Impulse, Członek Polskiego Forum HR, mogą być wsparciem dla pracodawców.

Od 23 kwietnia br. pracodawca ma obowiązek uzasadnić rozwiązanie umowy o pracę na czas określony. To jedna z kluczowych zmian, jakie pojawiły się w Kodeksie Pracy. Dotychczas pracodawca mógł ją rozwiązać bez podania przyczyny. Obecnie taka decyzja musi zostać uargumentowana, a to z perspektywy pracodawcy jest utrudnieniem. Dlatego coraz więcej zatrudniających będzie decydować się na alternatywne rozwiązanie, jakim są usługa pracy tymczasowej.

Dla jakich branż agencje pracy tymczasowej są dobrym rozwiązaniem?

Pracownicy tymczasowi są często dostępni na krótkie terminy lub na czas określony, co daje pracodawcy większą elastyczność i kontrolę w zarządzaniu zasobami. Po wykonaniu zadań można zakończyć współpracę i rozwiązać umowę bez konieczności podawania powodu. Wynika to z faktu, że pracy tymczasowej nie obejmują ostatnie zmiany w Kodeksie Pracy – mówi Łukasz Koszczoł, Prezes Job Impulse, Członka Polskiego Forum HR. – Ponadto specyfiką niektórych branż, jak np. sektora produkcji FMCG, Automotive, Pharma czy usług, w tym logistyki i e-commerce są nagłe wzrosty wolumenów zamówień. Dlatego kiedy pojawia się̨ konieczność szybkiego wzmocnienia zespołu, wystarczy kontakt z agencją, żeby zapewnić odpowiednią liczbę pracowników. Usługa pracy tymczasowej umożliwia pracodawcom dostosowanie stanu zatrudnienia do bieżących potrzeb – dodaje.

Elastyczność, która wyróżnia agencje pracy tymczasowej może wkrótce okazać się atutem dla pracodawców w innym kontekście. Jedną z ważnych zmian, jakie zachodzą na rynku pracy, a zarazem jednym z popularniejszych trendów w obszarze zatrudniania pracowników jest 4-dniowy tydzień pracy. System ten jest testowany w wielu krajach świata, a w Polsce projektem odpowiedniej ustawy już zajmuje się Sejm. Dzięki pracownikom tymczasowym możliwa jest taka organizacja pracy w tym modelu, aby wydajność utrzymała się na maksymalnym poziomie. Z pomocą agencji zatrudnienia, praca zakładu może trwać 24 godziny przez 7 dni w tygodniu, bez przestojów, zgodnie z wszelkimi regulacjami prawnymi.

Czterodniowy tydzień pracy to prawdopodobny scenariusz, ale będzie on wymagał od pracodawców zmian w sposobie funkcjonowania przedsiębiorstw. W wielu sektorach nie będzie on jednak łatwy do wprowadzenia. Przykładowo zakłady produkcyjne, które obecnie pracują nie tylko przez cały tydzień, ale często w systemie trzyzmianowym lub czterobrygadowym. W obliczu tych zmian rozwiązaniem może okazać się współpraca z agencją pracy tymczasowej. Jest ona w stanie zapewnić pracodawcy dostępnych i wykwalifikowanych pracowników w elastycznej formie – podsumowuje Łukasz Koszczoł

Polecane artykuły