;

Wielkanoc w Polsce i w Ukrainie – podobieństwa i różnice

Już za chwilę usiądziemy z najbliższymi przy świątecznym stole. W tym roku w wielu polskich rodzinach świętować będą również osoby z Ukrainy. Spróbujemy zatem przybliżyć temat podobieństw i różnic w świętowaniu świąt wielkanocnych w Polsce i w Ukrainie.

W Ukrainie przeważa religia prawosławna, a w niej korzysta się z kalendarza juliańskiego. Zatem w tym roku święta wielkanocne w Ukrainie będą obchodzone 24 kwietnia, tydzień później niż w Polsce. 

Różnice pojawiają się również w nazwie tego święta – w Polsce jest to „wielka noc”, a w Ukrainie – „wielki dzień”.

Zarówno w Polsce, jak i w Ukrainie przed świętem Wielkiej Nocy obchodzimy Wielki Tydzień, który poprzedza Wielki Post. W tym czasie osoby bardzo religijne nie jedzą mięsa, jajek, produktów pochodzenia zwierzęcego, a także idą do spowiedzi. Wielki Post kończy się niedzielą wierzbową, która w tym roku przypada na polską Wielkanoc.

W Ukrainie w Wielki Tydzień obowiązuje post, a Wielki Czwartek, często nazywany Czystym Czwartkiem, jest dniem sprzątania. W tym dniu gospodynie pieką paski (lub inaczej nazywane kuliczi) – puszyste i delikatne ciasto drożdżowe z bakaliami z polewą z lukru, odpowiednik polskiej babki wielkanocnej.

W Wielki Piątek ludzie bardziej religijni idą do cerkwi. W tym dniu nie sprzątają i nie gotują.

Paska jest głównym elementem święconki, którą w Ukrainie świeci się wraz z innymi pokarmami w Wielką Sobotę lub w Wielkanoc. W Ukrainie koszyczek ze święconką jest większy niż w Polsce, są w nim jajka, kraszanki, pisanki, wędliny, czasami warzywa.

Tradycyjnie na Ukrainie w Wielki Tydzień ludzie malują pisanki – symbol życia, nadziei i pokoju. Jest wiele technik malowania pisanek, mnóstwo wzorów i symboli w nich zawartych, które często zależą od tego, z jakiego regionu Ukrainy pochodzą osoby je tworzące.

Tradycyjnie tydzień po Wielkanocy (według kalendarza juliańskiego), obchodzone jest w Ukrainie święto zmarłych zwane „hrobkami”. W niektórych obwodach Ukrainy ludzie idą na cmentarze także w święta wielkanocne, niosą na groby małe paski, pisanki, by podzielić się nimi ze zmarłymi.

Święta wielkanocne w Ukrainie to czas spotkań z rodziną i przyjaciółmi. Podobnie jak w Polsce kończą się śmigusemdyngusem, w trakcie którego ludzie polewają się wzajemnie wodą.

W czasie świat wielkanocnych w Ukrainie ludzie witają się słowami „Chrystos Woskresie – Woistinu Woskresie” (Chrystus zmartwychwstał, zaprawdę zmartwychwstał).

W tym roku, z okazji Wielkanocy życzymy przede wszystkim zdrowia i nadziei na spokojną przyszłość. Niech czas Wielkiej Nocy przyniesie radość i pogodę ducha, a chwile spędzone wśród najbliższych dodadzą energii do podejmowania kolejnych wyzwań w sferze prywatnej i zawodowej.

Polecane artykuły