;

Pomoc oparta na doświadczeniu – Job Impulse dla Ukrainek i Ukraińców

Wsparcie merytoryczne i finansowe, doradztwo zawodowe oraz współpraca z ukraińską fundacją działającą na rzecz osób z niepełnosprawnościami to tylko wybrane działania, jakie podjęła firma Job Impulse na rzecz osób narodowości ukraińskiej, które przyjechały do Polski po 24 lutego. Zaangażowanie w pomoc naszym wschodnim sąsiadom jest dla firmy oczywiste – od 2015 roku obywatele Ukrainy stanowią integralną część Job Impulse i współtworzą jej kulturę. Każdego roku firma wspiera ponad tysiąc osób z Ukrainy w znalezieniu legalnej pracy, zarówno pośrednicząc w ich zatrudnieniu u swoich klientów, jak i we własnych strukturach.

Wybuch wojny w Ukrainie sprawił, że do Polski przyjechały już prawie 4 miliony osób. To w większości kobiety i dzieci. Wiele z nich nie zna języka ani nie ma w naszym kraju nikogo bliskiego, kto pomógłby im odnaleźć się na miejscu i udzielił wsparcia w takich kwestiach jak znalezienie zakwaterowania czy legalnej pracy. Dlatego tak ważne jest zaangażowanie podmiotów, które mają doświadczenie w tym aspekcie. Przykładem jest firma Job Impulse, która działa na polskim rynku pracy od ponad 15 lat i świadczy usługi w zakresie rekrutacji pracowników z Polski i z zagranicy, legalizacji zatrudnienia cudzoziemców, doradztwa personalnego oraz outsourcingu.

Centrum Pomocy Ukrainie, wolontariat i wsparcie finansowe

Już w pierwszych dniach od wybuchu wojny firma stworzyła Centrum Pomocy Ukrainie. Podjęte działania ukierunkowane były przede wszystkim na wsparcie dotychczasowych pracowników Job Impulse pochodzących z Ukrainy oraz ich bliskich, którzy zmuszeni byli opuścić swoją ojczyznę. Wśród pracowników tymczasowych przeprowadzona została ankieta, w której ponad 300 osób niezwłocznie zadeklarowało, że zamierza jak najszybciej ściągnąć do Polski swoje rodziny. Firma uruchomiła wewnętrzną sieć wsparcia oraz podjęła działania mające na celu umożliwienie tym osobom bezpiecznego transportu przez granicę. Dodatkowo utworzony został budżet pomocowy, z którego wypłacone zostało jednorazowe wsparcie finansowe pracownikom wewnętrznym firmy pochodzącym z Ukrainy.

Pracownicy Job Impulse zaangażowali się także w wolontariat na rzecz uchodźców, działając w punktach: w Poznaniu, Warszawie, Łodzi, Bydgoszczy i Katowicach. W firmie została zorganizowana zbiórka produktów pierwszej potrzeby, takich jak: leki, żywność oraz artykuły higieniczne. Zostały one dostarczone bezpośrednio do Ukrainy za pośrednictwem partnerów, którzy przez lata wspierali firmę w prowadzeniu spółki Job Impulse we Lwowie.

Podjęte przez nas działania możemy podzielić na doraźne i długofalowe. W pierwszym etapie wojny najważniejsza była pomoc w kwestii zakwaterowania, dostarczenia żywności czy sprowadzenia rodzin z Ukrainy. Staraliśmy się robić co w naszej mocy, aby reagować na bieżąco na potrzeby naszych pracowników z Ukrainy i ich bliskich. Każdy kolejny miesiąc trwania działań wojennych wymaga od nas jednak zaangażowania w innej, bardziej zaawansowanej formie. Takiego, które sprawi, że osoby, które zmuszone zostały przyjechać do Polski, znajdą tutaj pracę i będą mogły w bezpiecznych i godnych warunkach doczekać końca wojny. Na tym etapie szczególnie przydaje się nasze wieloletnie doświadczenie w zatrudnianiu obcokrajowców oraz znajomość polskiego rynku pracy – mówi Łukasz Koszczoł, prezes Job Impulse.

Działania na rzecz ukraińskich kobiet

Większość przybywających z Ukrainy do Polski osób to kobiety. Kiedy ich mężowie i partnerzy walczą w obronie ojczyzny, to na nie spada odpowiedzialność za rodzinę, przede wszystkim ta finansowa. Od początku wojny Job Impulse uwrażliwia swoich klientów na ten stan rzeczy i prowadzi działania informacyjne mające na celu promowanie zatrudniania ukraińskich kobiet. Dzięki zrealizowanej wśród klientów firmy kampanii, od 1 marca do 1 czerwca za pośrednictwem Job Impulse zatrudnienie znalazło ponad 400 kobiet z Ukrainy. Ponadto Job Impulse objęła wsparciem merytorycznym ponad 50 ukraińskich kobiet.

W ramach udzielonego wsparcia pomogliśmy przygotować CV w języku polskim oraz przetłumaczyć inne niezbędne do podjęcia pracy dokumenty. Doradzaliśmy, gdzie i w jaki sposób szukać w Polsce pracy, oraz przedstawialiśmy konkretne oferty pracy. Staraliśmy się docierać bezpośrednio do kobiet, które potrzebowały wsparcia. Dlatego m.in. uczestniczyliśmy w śniadaniu wielkanocnym zorganizowanym w Poznaniu dla uchodźców. Ponadto prowadziliśmy kampanię w mediach społecznościowych, by dotrzeć z informacją o możliwości uzyskania wsparcia do większej liczby zainteresowanych. Rozbudowaliśmy także stronę internetową o zakładkę w języku ukraińskim, gdzie znajdują się przydatne informację na temat poszukiwania pracy oraz legalizacji – dodaje Tetiana Hrytsyk, Koordynatorka Rozwoju Rekrutacji Zagranicznych w Job Impulse.

Doradztwo i wsparcie

Firma wzięła także udział w organizowanym przez Miasto Poznań wydarzeniu „Moja firma i praca w Poznaniu”. Było to spotkanie informacyjno-szkoleniowe dla obywateli Ukrainy, mające na celu pomóc im odnaleźć się na rynku pracy. Uczestnicy dowiedzieli się, jakie są prawa i obowiązki pracownika w Polsce, gdzie szukać ofert pracy oraz jak założyć własną działalność gospodarczą. Mogli także skonsultować indywidulane kwestie z ekspertami i odbyć rozmowy z potencjalnymi pracodawcami.

 – Cieszymy się, że mogliśmy być częścią tej niezwykle ważnej inicjatywy Miasta Poznań, podzielić się naszym doświadczeniem, odpowiedzieć na pytania, doradzić i pomóc. Zdajemy sobie sprawę, że dla wielu osób odnalezienie się na rynku pracy w obcym kraju stanowi duże wyzwanie, dlatego korzystamy z naszej wiedzy i możliwości, aby im to ułatwić – dodaje Łukasz Koszczoł.

Job Impulse jako jedyny polski pracodawca, zaangażował się także w projekt doradztwa zawodowego dla uchodźców, prowadzony przez CSR Ukraine oraz platformę Career Hub.  Inicjatywa ma na celu pomóc zaadaptować się w obcym kraju, znaleźć pracę i zaplanować rozwój zawodowy, korzystając ze wsparcia doradców zawodowych oraz specjalistów HR z całej Europy. Uczestnicy projektu mogą bezpłatnie korzystać z porad, konsultacji, mentoringu oraz wsparcia psychologicznego.

Współpraca z Dostupno.ua

Ponadto Job Impulse i wywodząca się ze struktur firmy Fundacja TAKpełnosprawni podjęły współpracę z fundacją Dostupno.ua, której celem jest pomoc Ukraińcom i Ukrainkom z niepełnosprawnościami. Na pierwszym etapie zaplanowana została kampania informacyjna w social mediach, realizowana w języku ukraińskim. Dzięki niej odbiorcy dowiedzą się, jak zdobyć w Polsce orzeczenie o niepełnosprawności oraz poznają prawa i obowiązki osób z niepełnosprawnościami.  

Partnerstwo z Job Impulse oraz TAKpełnosprawni jest dla nas sposobem dotarcia do większej grupy odbiorców, aby opowiedzieć im o naszych działaniach w Ukrainie mających na celu promowanie dostępności. Nasza współpraca pozwoli uchodźcom z Ukrainy podjąć zatrudnienie w Polsce, aby zapewnić sobie i swoim bliskim środki do utrzymania się poza granicami kraju. Przez wojnę wielu uchodźców znalazło się w niezwykle trudnych warunkach, w obcym kraju, w nowym środowisku. Wśród głównych wyzwań, jakie stoją przed osobami z niepełnosprawnościami z Ukrainy są: brak znajomości swoich praw oraz sposobów uzyskania dokumentów potwierdzających niepełnosprawność w Polsce. To także bariera językowa oraz brak informacji o tym, gdzie i jak mogą szukać pracy mówi przedstawiciel fundacji Dostupno.ua.  

Fundacja TAKpełnosprawni i Job Impulse prowadzą także działania skierowane do osób z niepełnosprawnościami, które już przyjechały z Ukrainy do Polski. Jest to pomoc związana z potwierdzeniem orzeczenia o niepełnosprawności w ramach polskiego prawa, a także tłumaczeniem dokumentacji medycznej.  

Zdajemy sobie sprawę, że realizowane przez nas inicjatywy nie rozwiążą wszystkich problemów, z jakimi zmagają się obecnie Ukrainki i Ukraińcy. Jednak wiemy, jak ważne jest pomaganie i staramy się nie tylko działać, ale też inspirować i włączać w to naszych klientów – podsumowuje Łukasz Koszczoł.

Polecane artykuły