;

Najszybszy sport świata, czyli 6 rzeczy, których nie wiedzieliście o badmintonie

Wiosna to pora roku, która zachęca do aktywności fizycznej na świeżym powietrzu. My zaś zachęcamy Was do sięgnięcia po dyscyplinę, która jest w Polsce popularna, ale mało o niej wiemy. Co więcej, mamy nawet problem z właściwym wymawianiem jej nazwy. O jaką dyscyplinę chodzi? Oczywiście o badmintona.

Dlaczego proponujemy właśnie ten sport? W naszym łódzkim zespole na co dzień pracuje zawodowa badmintonistkaAnastasiia Volkova. Z sukcesem łączy pracę na stanowisku starszego specjalisty ds. rekrutacji z licznymi, wyczerpującymi treningami, a my jako organizacja wspieramy ją w rozwoju zawodowym i sportowym. Anastasiia zaraża nas swoją pasją do badmintona, dzieli się wiedzą, a nawet trenuje ochotników z naszej firmy np. podczas wyjazdów integracyjnych.

Badminton to, w przeciwieństwie do tenisa, bardzo egalitarny sport. W końcu każdy z nas co najmniej raz w życiu wprawił w ruch lotkę za pomocą rakiety, świetnie się przy tym bawiąc. Tym bardziej zaskakujące jest to, jak niewiele wiemy o tej dyscyplinie. Czas to zmienić – poznajcie 6 najfajniejszych ciekawostek o tym wyjątkowym sporcie!

Anastasiia Volkova podczas ORLEN Polish Open w Tarnowie, marzec 2023. Fot. Marcin Ociepa

1.       Nazwa badminton wywodzi się od posiadłości Badminton House, gdzie odbył się pierwszy pokazowy mecz tej gry

W pałacu Badminton House znajdującym się w Gloucestershire, w Anglii i należącym do VIII księcia Beaufort w 1870 roku zorganizowano pierwszy mecz badmintona. Dokładnie w połowie długości książęcego salonu powieszono sznurek, do którego przywiązano kolorowe wstążki dla widoczności, a gra odbywała się za pomocą drewnianych rakietek z naciągiem zrobionym z jelit zwierzęcych. I choć oczywiście badminton powstał znacznie wcześniej, a jego korzeni można szukać w starożytnych grach (takich jak pancernik i lotka), to jednak to XIX-wieczne wydarzenie nadało nazwę, której używamy do dzisiaj. Co więcej, oficjalne wymiary boiska do gry w badmintona wciąż odpowiadają rozmiarowi salonu w posiadłości Badminton House!

Może ta historia zainspiruje nas do stosowania poprawnej pisowni i wymowy nazwy tego sportu? Pamiętajmy – badminton, nie “badmington”, a tym bardziej “babington”! W razie problemów możemy też używać słowa “kometka”, które jest potoczną nazwą badmintona ze względu na podobieństwo lecącej lotki do komety.

2.       Badminton to narodowy sport Indonezji.

Wiemy już, że nazwa pochodzi od angielskiego pałacu, lecz to nie Anglicy, a mieszkańcy Indonezji wymyślili współczesną formę badmintona. Za sprawą europejskiego kolonializmu na terenach Azji Południowo-Wschodniej wieść o badmintonie dotarła dosłownie i w przenośni na salony Starego Kontynentu. W Indonezji badminton to sport narodowy, a wręcz kultowy. Ma to odzwierciedlenie w dorobku medalowym wyspiarzy, ale i w codziennym życiu na archipelagu – praktycznie każdy zakątek między domami szybko jest adoptowany na „dzikie” korty do gry, a Indonezyjczycy grają od dziecka.

3.      Badminton to najszybszy sport świata

Gdy myślimy o sporcie w kategoriach rekordów prędkości prawdopodobnie pierwszym skojarzeniem są wyścigi Formuły 1. Trudno więc uwierzyć, że to badminton jest najszybszym sportem na świecie. Rekord należy do malezyjskiego zawodnika Tan Boon Heong’a, który uderzeniem smecz nadał lotce prędkość aż 493 km/h! Dla porównania oficjalny rekord prędkości bolidu F1 wynosi 372 km/h. Jednak aby oddać sprawiedliwość trzeba zaznaczyć, że pomiar rekordu był wykonywany w początkowej fazie lotu, kiedy to lotka ma największą prędkość.

4.      Oficjalna turniejowa lotka wykonana jest z 16 gęsich piór

Zasadniczo rozróżniamy dwa typy lotek: piórowe i syntetyczne. Do rozegrania turniejów na najwyższym poziomie używa się lotek piórowych z homologacją Badminton World Federation. Piór powinno być dokładnie szesnaście i muszą pochodzić od jednej gęsi. Najczęściej spotykane są pióra w naturalnym kolorze tj. białym. Czasami jednak możemy zobaczyć lotki w innych barwach. To kwestia pragmatyki (w niektórych ośrodkach białe lotki zlewałyby się z kolorem ścian) lub prestiżu (specjalne kolory dla podkreślenia statusu członków danego klubu czy stowarzyszenia, tak jak w przypadku członków Badminton England). Ostatecznie, to kwestia czysto estetyczna, bo kolor piór nie wpływa na jakość lotki.

5.     Badminton jest dyscypliną olimpijską od 1992 roku.

Badminton zadebiutował w 1972 roku na letnich igrzyskach olimpijskich w Monachium jako dyscyplina pokazowa. Jako pełnoprawna dyscyplina znajduje się w programie olimpijskim od 1992 roku, czyli od igrzysk w Barcelonie. Rozegrano wówczas cztery konkurencje (grę pojedynczą i podwójną, kobiet i mężczyzn). Jeżeli czytaliście poprzednie ciekawostki nie zdziwi Was fakt, że złoto w grze pojedynczej zarówno kobiet i mężczyzn wygrali reprezentanci Indonezji. Warto również zaznaczyć, że wtedy wyjątkowo przyznano brązowy medal wszystkim przegranym w półfinałach, a finałowy pojedynek obejrzało w telewizji ponad 1,1 miliarda ludzi!

6.      Wystarczy 6 minut, aby rozegrać mecz badmintona.

Na koniec garść ciekawostek związanych z liczbami. Gra w badmintona trwa zazwyczaj od 20 minut do godziny. Najdłuższy pojedynek na świecie trwał 124 minuty, natomiast najkrótszy tylko 6 minut. Zatem bez wymówek – wystarczy dosłownie chwila wolnego czasu, aby zagrać mecz z rodziną czy przyjaciółmi! W ciągu gry profesjonalni zawodnicy pokonują dystans nawet do siedmiu kilometrów. W Polsce badmintona uprawia wyczynowo ok. 1400 zawodników i zawodniczek, a jedna z najlepszych pracuje z nami w Job Impulse!

fot. Marcin OciepaAnastasiia Volkova podczas ORLEN Polish Open w Tarnowie, marzec 2023. Fot. Marcin Ociepa
Anastasiia Volkova podczas ORLEN Polish Open w Tarnowie, marzec 2023. Fot. Marcin Ociepa
Anastasiia Volkova podczas ORLEN Polish Open w Tarnowie, marzec 2023. Fot. Marcin Ociepa

Polecane artykuły