;

Rozmowa rekrutacyjna w Job Impulse – najczęstsze pytania naszych rekruterów

Rozmowa rekrutacyjna jest szansą na pełne przedstawienie swojej kandydatury oraz otrzymanie pracy. Często ocenę i selekcję osób aplikujących na dane stanowisko przeprowadza, w imieniu pracodawcy, agencja zatrudnienia. Rekruterzy, poprzez stawiane pytania, starają się jak najlepiej poznać kandydatów i ich oczekiwania zawodowe. Ostateczna decyzja o zatrudnieniu zawsze jednak należy do pracodawcy. W jaki sposób odpowiadać na pytania zadawane przez rekruterów Job Impulse, aby zdobyć pracę? Przygotowaliśmy zestaw porad, które pomogą Ci dobrze zaprezentować się na rozmowie kwalifikacyjnej.

Rozmowa rekrutacyjna w Job Impulse

O pytaniach na rozmowach kwalifikacyjnych krążą „legendy” i wiele osób po prostu się ich obawia. W rzeczywistości nie chodzi o odpytywanie, a chęć poznania kandydata – jego kwalifikacji, doświadczenia zawodowego, umiejętności, predyspozycji i motywacji do podjęcia zatrudnienia. Aby rozmowa rekrutacyjna przebiegła bezstresowo, warto wcześniej przygotować sobie odpowiedzi na najczęściej stawiane pytania.

Te, które często wykorzystują rekruterzy Job Impulse, zostały opisane poniżej, aby pomóc Ci w jak najlepszym przedstawieniu Twojej kandydatury. Choć dotyczą głównie pracy tymczasowej (np. w magazynie, na produkcji), większość z nich jest uniwersalna – mogą pojawić się także podczas innych rekrutacji, m.in. na stanowiska specjalistyczne czy biurowe.

Jakie pytania na rozmowie rekrutacyjnej najczęściej zadają nasi rekruterzy?

Dlaczego chce Pan/Pani zmienić pracę?

To jedno z podstawowych pytań, które pojawiają się w sytuacji, gdy kandydat jest aktualnie zatrudniony w innej firmie. Odpowiadając na nie, bądź szczery. Jeżeli główną motywacją do zmiany pracy są lepsze zarobki, możesz to powiedzieć. Warto jednak uzupełnić tę wypowiedź o inne ważne dla Ciebie aspekty. Możesz podkreślić chęć rozwoju zawodowego – inne stanowisko, zakres zadań, możliwość szkoleń, zdobycia nowych uprawnień, pracy w ciekawej branży. Możesz również swoją odpowiedź umotywować dogodniejszą lokalizacją zakładu pracy czy atrakcyjniejszymi benefitami. Nie mów o konfliktach z obecnym przełożonym czy współpracownikami. Skup się na informacjach pozytywnych.

Dlaczego zakończyła się współpraca z poprzednim pracodawcą?

Takie pytanie zadane podczas rozmowy rekrutacyjnej bada Twój stosunek do przełożonych, ale również weryfikuje powód ewentualnej przerwy w zatrudnieniu. Pamiętaj, że o byłym pracodawcy nie powinieneś/-aś się negatywnie wypowiadać. Jeśli pojawiały się jakieś trudności we współpracy, postaraj się nie reagować emocjonalnie i nie rozpamiętywać sytuacji z przeszłości. Bądź szczery/a, skup się na faktach i dbaj o kulturę wypowiedzi.

Czy szuka Pan/Pani pracy na dłużej czy dorywczo?

W ten sposób rekruter rozpoznaje Twoje plany zawodowe i gotowość do podjęcia długoterminowej współpracy z daną firmą. Przygotowując odpowiedź na to pytanie, zastanów się nad swoją dyspozycyjnością i wyobraź sobie kolejne kroki na Twojej drodze zawodowej. To pomoże Ci sprecyzować oczekiwania wobec rynku pracy jeszcze przed rozmową rekrutacyjną.

Czym się kierował/a Pan/Pani przy wyborze oferty pracy?

To pytanie na rozmowie rekrutacyjnej sprawdza Twoją motywację oraz wiedzę o ofercie, na którą zaaplikowałeś/aś. Nie pozwól, aby rekruter odniósł wrażenie, że wybór oferty był przypadkowy. Pracodawcom zależy na pozyskiwaniu osób, które będą zaangażowane w realizację celów i przyczynią się do rozwoju firmy. Pochwal się dobrą znajomością oferty. Podziel się informacją, jakie aspekty są dla Ciebie najważniejsze w pracy. W ten sposób udowodnisz, że naprawdę zależy Ci na zatrudnieniu.

Co jest dla Pana/i ważne w pracy?

Aby właściwie dobrać kandydatów do oferty pracy, rekruter musi poznać ich preferencje dotyczące miejsca i warunków zatrudnienia. Przeanalizuj uważnie ofertę pracodawcy przed rozmową kwalifikacyjną, aby zorientować się, jakie zasady współpracy proponuje i czy są one dla Ciebie odpowiednie.

Co może sprawić, że zwiąże się Pan/i z pracodawcą na dłużej?

Zadając takie pytanie, rekruter chce określić Twoje oczekiwania względem nowego pracodawcy. Odpowiadaj szczerze, przedstaw główne czynniki, które mogą wpłynąć na Twoje zaangażowanie i lojalność. Nie skupiaj się tylko na aspektach finansowych. Zastanów się, co jeszcze może wpłynąć na chęć dalszej współpracy z pracodawcą – czy są to jakieś konkretne benefity, możliwości rozwoju, troska o pracowników, dobra atmosfera w pracy, a może jeszcze jakiś inny aspekt. To niezwykle cenna wskazówka dla rekruterów.

Jakie zadania wykonywał/a Pan/Pani na obecnym/poprzednim stanowisku?

Zakres zadań zawodowych na danym stanowisku może różnić się w poszczególnych firmach, w związku z czym rekruter musi rozpoznać Twoje rzeczywiste umiejętności i poziom wiedzy branżowej. To pytanie pozwala mu także dowiedzieć się, jakie były Twoje obowiązki realizowane na stanowiskach niezwiązanych z tym, na które aplikujesz. Odpowiadając, nie bój się mówić o swoich mocnych stronach czy umiejętnościach, które usprawniały Twoją pracę.

W jakich pracach wg Pana/Pani najlepiej się Pan/Pani sprawdza?

O zatrudnieniu nie decyduje jedynie doświadczenie zawodowe albo uprawnienia, ale także Twoja motywacja oraz predyspozycje do wykonywania danego zawodu. Powyższe pytanie ułatwia ocenę Twojego potencjału, a także atutów i zainteresowań. Przemyśl, jaki rodzaj zadań najbardziej Ci odpowiada i dlaczego. Lubisz pracować zespołowo, a może lepiej sprawdzasz się na samodzielnym stanowisku? Lubisz prace manualne? A może sprawdzasz się w logistyce? Każdy z nas ma swoje preferencje zawodowe, które kształtują nasze wybory na rynku zatrudnienia.

Czy był/a Pan/Pani świadkiem sytuacji niebezpiecznych i jak się Pan/Pani zachował/a w tej sytuacji (lub co zrobiłby/aby Pan/Pani w sytuacji niebezpiecznej – hipotetycznie)

W każdej pracy mogą pojawić się nieprzewidywalne, niebezpieczne sytuacje. Dla rekrutera ważne jest to, w jaki sposób reagujesz na takie zagrożenia i jak radzisz sobie z silnym stresem. Odpowiadając na pytanie, pokreśl, że potrafisz panować nad emocjami i znasz podstawowe zasady działania podczas takich zdarzeń.

Co sądzi Pan/i o przedstawionej ofercie?

Warto uważnie zapoznać się z ofertą pracy, aby na rozmowie kwalifikacyjnej móc się do niej swobodnie odnieść. Powyższe pytanie, które często pojawia się na końcu rozmowy z rekruterem, to kolejny sposób na sprawdzenie, czy Twoja aplikacja nie była przypadkowa. Pokaż, że zależy Ci na danej pracy, a Twoje zgłoszenie było w pełni przemyślane.

Kiedy mógłby/aby Pan/Pani rozpocząć pracę?

Zadając to pytanie, rekruter sprawdza Twoją gotowość do podjęcia zatrudnienia. Bada również, czy istnieją przeszkody, które mogłyby opóźnić nawiązanie współpracy. Aby udzielić zgrabnej odpowiedzi, przemyśl przed rozmową kwalifikacyjną, czy masz zobowiązania, które wpłyną na termin podjęcia nowej pracy. Jeśli tak, poinformuj o tym rekrutera – bywa, że datę rozpoczęcia zatrudnienia można zmienić.

Czy jest Pan/Pani otwarty/a na przeprowadzkę do innego miasta?

Pytanie o możliwość relokacji dotyczy głównie cudzoziemców, choć może się również pojawić w kontekście dużych kilkumiesięcznych projektów. Rekruter określa w ten sposób mobilność przyszłego pracownika. Przeprowadzka do innego miasta to ważna decyzja, dlatego należy ją dobrze przemyśleć, aby nie podejmować pochopnych decyzji.   

Rozmowa kwalifikacyjna – nie taki „diabeł” straszny

Teraz, gdy wiesz już, w jaki sposób radzić sobie z pytaniami naszych rekruterów, możesz dobrze przygotować się do rozmów kwalifikacyjnych prowadzonych przez agencję. W ten sposób unikniesz niepotrzebnego stresu i zyskasz większą pewność siebie. Opracowując odpowiedzi na najczęstsze pytania padające podczas spotkań z rekruterami, poznasz lepiej swoje mocne strony, doprecyzujesz własne oczekiwania zawodowe i zwiększysz szansę na podjęcie wymarzonej przez Ciebie pracy.

Polecane artykuły