;

Wspólne działania Job Impulse, Fundacji TAKpełnosprawni i ukraińskiej fundacji Dostupno.ua na rzecz osób z niepełnosprawnościami uciekającym przed wojną

Jak zdobyć orzeczenie o niepełnosprawności w Polsce? Jakie są w Polsce prawa i obowiązki osób z orzeczeniem o niepełnosprawności? Jak pochodzące z Ukrainy osoby z niepełnosprawnością mogą szukać w naszym kraju pracy? Na te i inne pytania odpowiedzą Job Impulse, Fundacja TAKpełnosprawni oraz fundacja Dostupno.ua, które podjęły współpracę po to, aby pomagać Ukraińcom i Ukrainkom z niepełnosprawnościami. Na pierwszym etapie zaplanowana została kampania informacyjna w social mediach, realizowana w języku ukraińskim.

Wśród opuszczających swoją ojczyznę z powodu wojny Ukrainek i Ukraińców są także osoby z niepełnosprawnościami. Wyjazd do innego kraju, odnalezienie się tam i znalezienie pracy na stanowisku dostosowanym do potrzeb osoby z niepełnosprawnością to ogromne wyzwanie. Dlatego firma Job Impulse oraz Fundacja TAKpełnosprawni nawiązały współpracę z fundacją Dostupno.ua, której siedziba znajduje się w Kijowie. Celem działań jest pomoc w zdobyciu orzeczenia o niepełnosprawności, a docelowo także pracy oraz edukowanie w kontekście polskich praw i obowiązków osób z niepełnosprawnościami.

Międzynarodowe partnerstwo z Job Impulse oraz TAKpełnosprawni jest dla nas sposobem dotarcia do większej grupy odbiorców, aby opowiedzieć im o naszych działaniach w Ukrainie mających na celu promowanie dostępności. Nasza współpraca pozwoli uchodźcom z Ukrainy podjąć zatrudnienie Polsce, aby zapewnić sobie i swoim bliskim środki do utrzymania się. Przez wojnę wielu uchodźców znalazło się w niezwykle trudnych warunkach, w obcym kraju, w nowym środowisku. Wśród głównych wyzwań jakie stoją przed osobami z niepełnosprawnościami z Ukrainy  jest brak znajomości zarówno swoich praw, jak i sposobów uzyskania dokumentów potwierdzających niepełnosprawność w Polsce. To także bariera językowa oraz brak informacji o tym, gdzie i jak mogą szukać pracy – mówi przedstawiciel fundacji Dostupno.ua.

Wspólna kampania realizowana będzie na kanałach social media fundacji Dostupno.ua. Wszystkie komunikaty przygotowane będą w języku ukraińskim.

 – Kampania informacyjna to pierwszy etap naszych działań. Przygotowujemy się też na kolejne, których skalę uzależniamy od odzewu i potrzeb osób, które się do nas zgłoszą. Dołożymy wszelkich starań, aby pomóc każdemu uzyskać orzeczenie o niepełnosprawności oraz odnaleźć się na polskim rynku pracy – mówi Łukasz Koszczoł, prezes Job Impulse.

Fundacja TAKpełnosprawni i Job Impulse prowadzą także działania skierowane do osób z niepełnosprawnościami, które już przyjechały z Ukrainy do Polski. Jest to pomoc związana z potwierdzeniem orzeczenia o niepełnosprawności w ramach polskiego prawa, a także tłumaczeniem dokumentacji medycznej.

Zdajemy sobie sprawę, że odnalezienie się na rynku pracy w innym kraju stanowi wyzwanie, choćby poprzez nieznajomość języka. Dla osób z niepełnosprawnościami dodatkową trudnością jest uzyskanie orzeczenia w Polsce. Pomagamy więc w tłumaczeniach, czy w kontaktach z placówkami wydającymi takie dokumenty. Staramy się do każdej sprawy podejść indywidualnie i udzielić odpowiedniego wsparcia – mówi zaangażowana w ten projekt Tetiana Hrytsyk, Koordynatorka Rozwoju Rekrutacji Zagranicznych w Job Impulse.

Więcej na temat fundacji Dostupno.ua: https://dostupno.ua i https://www.facebook.com/dostupnoukraine

Polecane artykuły