;

Zatrudnianie osób z niepełnosprawnością – korzyści biznesowe

Zatrudnianie osób z niepełnosprawnością przynosi znacznie więcej korzyści biznesowych niż ulgi i dofinansowania z PFRON! Złączając osoby z niepełnosprawnościami, czyli traktując ich na równi z innymi i dając im takie same szanse na rozwój potencjału i awans zwiększasz potencjał swojej firmy. Co więcej, poszerzasz rynek konsumentów oraz poprawiasz wizerunek marki.

Rynek pracy a zatrudnianie osób z niepełnosprawnością

Zwiększone zapotrzebowanie na pracowników, starzejące się społeczeństwo, a co za tym idzie większa liczba osób z niepełnosprawnością starczą, to tylko niektóre czynniki wpływające na rynek pracy. Pracodawcy chcący się dostosować do nowych potrzeb i wyzwań, coraz częściej otwierają się na zatrudnianie osób z niepełnosprawnością.

Jakie korzyści ma pracodawca, zatrudniając osoby niepełnosprawne?

Zyskujesz nowych klientów i rozszerzasz rynek konsumentów

Wiedzą o tym takie firmy jakMicrosoft czy Google, które koncentrują się na zatrudnianiu pracowników z niepełnosprawnościami od lat.  Osoby z niepełnosprawnościami to 1,3 miliarda osób na świecie, 5-7 milionów w Polsce. Jednym z najlepszych sposobów na dotarcie do tego segmentu rynku jest ich reprezentacja w miejscu pracy. Ludzie chcą wspierać firmy, którym zależy na zaspokojeniu ich potrzeb. Zatrudnianie osób z niepełnosprawnością i promowanie kultury otwarcia pokazuje konsumentom z niepełnosprawnościami, ich rodzinom oraz znajomym, że są zauważalni, doceniani, co może skłaniać ich do bardziej przychylnego myślenia o firmie i zachęcać do pozostania lojalnymi klientami.

Odkrywasz niewykorzystany potencjał

Umiejętności i doświadczenie osób z niepełnosprawnościami mogą zapewnić pracodawcom przewagę konkurencyjną, np. wiele osób z autyzmem czy zespołem Aspergera posiada ponadprzeciętne zdolności w zakresie rozpoznawania schematów, ma doskonałą pamięć i zdolności matematyczne, które są bardzo poszukiwane w branży technologicznej, IT, czy w sektorze finansowym.

Rozwijasz innowacyjność, różnorodne perspektywy rozwiązywania zadań, wykonywania pracy, kreatywność

To nasz ulubiony przykład: elektryczna szczoteczka do zębów została stworzona z myślą o pacjentach o ograniczonej sprawności ruchowej, a obecnie jest używana przez ludzi na całym świecie. Tak samo audiobooki, które zostały wymyślone na początku dla osób z niepełnosprawnością wzroku, obecnie są w powszechnym użyciu. Niepełnosprawność stwarza nowe możliwości rynkowe, dlatego poprzez dbanie o dostępność dla osób z niepełnosprawnościami ułatwiamy też funkcjonowanie innym grupom (np. podjazdy będą przydatne dla kurierów i osób z wózkami dziecięcymi, dostępne strony internetowe będą bardziej czytelne dla wszystkich użytkowników).

Poprzez zatrudnianie osób z niepełnosprawnością porawiasz morale firmy, ogólną kulturę

Zatrudnianie osób z niepełnosprawnościami może zapewnić włączające, przyjazne i empatyczne środowisko pracy. Empatia to bardzo ważna cecha podczas współpracy z klientami i partnerami, która może poprawić postrzeganie firmy z punktu widzenia konsumenta. Warto czerpać z globalnych doświadczeń i przekonywać liderów i liderki, że nie ma różnorodności bez niepełnosprawności.

Opracowanie własne Fundacji TAKpełnosprawni na podstawie: Seven Reasons Why Hiring People With Disabilities Is Good For Business.

Polecane artykuły